Historia powstania Festiwalu Bieszczadzkie Anio³y
Twórcami pomys³u na Pierwszy Przegl±d Piosenki Turystycznej Bieszczadzkie Anio³y byli harcerze z O¶wiêcimia i z Rudnika nad Sanem. Bêd±c na obozie harcerskim w Przys³upiu w 1999 roku w zwi±zku z nie zaproszeniem na koncert zespo³u Stare Dobre Ma³¿eñstwo, (co spowodowa³o, ¿e Rady Dru¿yn podjê³y decyzjê o rezygnacji z wyjazdu na koncert galowy Festiwalu w Wo³osatem, po raz pierwszy od wielu lat) przy stole narad zrodzi³a siê my¶l, aby podobny festiwal zorganizowaæ w Przys³upiu. Pomys³ ten na razie w formie marzeñ mia³ ju¿ swoich zwolenników. Planowano powstanie obok galerii Fantasmagoria amfiteatru, którego g³ównym projektantem mia³ zostaæ Jarek Trojanowski (artysta malarz), kierownikiem budowy Alek Wójcik (obecnie ze Starego Sio³a) a w³a¶ciciel Fantasmagorii Krzysiek Banaszak udostêpniæ teren. Toczy³y siê d³ugie nocne dyskusje nad form± festiwalu (miêdzy innymi czy ma to byæ impreza masowa czy ekskluzywna, jaki typ twórczo¶ci ma promowaæ, jak powinna wygl±daæ dalsza promocja artystów itp.).
Gdy w czerwcu 2001 roku Yogi - Józek Polak zadzwoni³ z zapytaniem, czy dru¿yna nie podjê³aby siê organizacji koncertu Starego Dobrego Ma³¿eñstwa w Górnej Wetlince (celem przeniesienia go z Cisnej) w pamiêci odrodzi³ siê pomys³ na organizacjê przy okazji festiwalu.
Po uzgodnieniu z Rad± Dru¿yny dru¿ynowy ¯ó³tej Jedynki postanowi³, ¿e podejmiemy siê realizacji tego zadania. Wraz z Ol± Sawczyszyn, wówczas kierowniczk± Gminnego Centrum Informacji i Ekologii w Cisnej, (która by³a inicjatork± zorganizowania koncertu w Cisnej) nasza dru¿yna w ci±gu pó³tora miesi±ca przygotowa³a I Przegl±d Piosenki Turystycznej Bieszczadzkie Anio³y. Nazwa imprezy, chêæ zorganizowania pocz±tkowo festiwalu a w koñcu przegl±du piosenki turystycznej by³y konsultowane z Adamem Ziemianinem i Krzy¶kiem Myszkowskim, równie¿ regulamin przegl±du, (który w ramach przydzielonych zadañ stworzy³a dh Iza Ostafin Ruda) by³ skonsultowany z ww. i po naniesieniu drobnych poprawek mo¿na go by³o przeczytaæ na ka¿dym plakacie SDM-u zapowiadaj±cym ten¿e koncert.
Trzy tygodnie przed Przegl±dem dru¿ynowy spêdzi³ praktycznie w Centrum Informacji Kultury i Ekologii w Cisnej za³atwiaj±c wraz z Ol± Sawczyszyn sprawy zwi±zane z organizacj± przegl±du. W zwi±zku z ma³± liczebno¶ci± dru¿yny (18 osób) i przewidywaniami wzglêdem liczby uczestników przegl±du (oscyluj±cymi w okolicach 1000) zwrócili¶my siê o pomoc do zaprzyja¼nionych dru¿yn harcerskich, skorzystali¶my równie¿ z pomocy harcerzy stacjonuj±cych na bazach (13 Dru¿yna Harcerska ze Swarzêdza wraz z Dru¿ynowym dh Piotrem Kubczak i jego ¿on± Krystyn±, 48 Dru¿yna Harcerska Knieja z Opola wraz z jej dru¿ynowym Rafa³em Tereba Trepson i B¼dziungw± - zabawiaj±cym widzów przerywnikami, Harcerze z baz w Lisznej, Woli Michowej, Olchowcu).
Struktura przegl±du ulega³a modyfikacji. W trakcie roboczych spotkañ z przyjació³mi w Bieszczadzie do imprezy do³±czano coraz to nowe pomys³y. Adam Ziemianin zaproponowa³ Turniej Jednego Wiersza, Marek Py¶ (aktor krakowski) zorganizowanie Warsztatów Teatralnych dla dzieci, Rysiek Szociñski (poeta bieszczadzki) Wystawê Prac Artystów Bieszczadzkich, Kiju (Wojtek Goszty³a) przejazd dyli¿ansem w asy¶cie je¼d¼ców z Woli Michowej do Górnej Wetlinki.
W pracê w³±cza³o siê coraz wiêcej osób: Jacek Py¶ (witra¿ysta) podj±³ siê wykonania scenografii oraz jednej z nagród dla zwyciêzcy przegl±du, Pawe³ Sikora zaproponowa³ obstawê GOPR-u oraz plakaty na licytacjê (celem uzyskania dodatkowych funduszy na pokrycie kosztów organizacyjnych), o pilnowanie sceny poproszono s³awn± brygadê Erdol pod wodz± Wie¶ka, dla obs³ugi grochówkê zaproponowa³ i wykona³ Robert z Kremenaros, awaryjne (zastêpcze) o¶wietlenie otrzymali¶my od Tadka Maszczeniuka, ko³a bêd±ce elementem dekoracji i obiad dla artystów zaoferowa³ Krzych Francuz z Biesiska a dobrym duszkiem ca³ej imprezy i cz³owiekiem podpor± w bardzo trudnych chwilach, sponsorem, specjalist± od spraw niemo¿liwych przez ca³y okres przygotowañ i w czasie przegl±du by³ Yogi - Józek Polak.
I Przegl±d poprowadzi³ przyboczny dru¿yny dh Piotrek Jêdrzejewski, biuro przegl±du prowadzi³a dh Anna Jarzyna, ochron± i zabezpieczeniem imprezy oraz parkingami zajmowa³ siê dh Piotr Kubczak, punkt medyczny obstawiali harcerze z bazy w Lisznej, dziurê w programie powsta³± na pocz±tku Przegl±du a spowodowan± spó¼nieniem siê cz³onków Jury o pó³torej godziny ³ata³ D³ugi Johny (Rafa³ Skalik) wraz z Siwym i Patyczakiem (Mateusz Skalik) a tak¿e nasza etatowa ¶piewaczka i instrumentalistka Ruda (Iza Ostafin). W organizacji i zabezpieczeniu oprócz cz³onków dru¿yny bra³o udzia³ oko³o 50 harcerzy i mieszkañców Bieszczad. To dziêki ich zaufaniu do dru¿ynowego i ca³ej ¯ó³tej Jedynki mog³a powstaæ ta impreza i to dla nich zosta³a stworzona.
Niestety Justyna Wróbel laureatka I Przegl±du Piosenki Turystycznej, (która startowa³a w Przegl±dzie w 2001 przy akompaniamencie Izy Ostafin) nie zosta³a zaproszona do wziêcia udzia³u w koncercie na II Festiwalu (2002), po sugestiach dru¿ynowego zwyczaj ten wprowadzono od III Festiwalu.
Przegl±d powsta³ na wariackich papierach i ze wzglêdu na ¶wiadomo¶æ, ¿e takiej improwizacji nie da siê ju¿ drugi raz powtórzyæ po I Przegl±dzie (we wrze¶niu 2001) dru¿ynowy ¯ó³tej Jedynki zainicjowa³ powstanie Stowarzyszenia Bieszczadzkie Anio³y, które posiadaj±c osobowo¶æ prawn± mia³oby mo¿liwo¶æ kontynuowania dalszej organizacji tego przedsiêwziêcia, zgodnie z zasadami organizacji imprez masowych. Dlatego te¿ na drugi Festiwal (2002) harcerze z naszej dru¿yny dh Przemek i dh Irek Wi¶niewscy przy skromnej pomocy dru¿ynowego stworzyli profesjonalny plan ochrony i plan dotarcia na miejsce imprezy, który jak podejrzewamy wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego.
W czasie przygotowañ do tego festiwalu podzia³o siê wiele piêknych rzeczy, o których mo¿na by napisaæ ksi±¿kê.
Dodaæ nale¿y równie¿, ¿e obozy dru¿yny w Strzebowiskach (2001), w Wetlinie (2002) i w Górnej Wetlince (2003) z konieczno¶ci nastawione by³y na organizacjê festiwali i wielkie podziêkowania nale¿± siê kadrze i uczestnikom za ich osobiste po¶wiêcenie i wk³ad w organizacjê tych imprez.
Dru¿ynowy 1KDH „¯ó³ta Jedynka”
Hm Marek Kocurek (HR)-„Pers”